11,200 tg 2410 - 5110 - 11,200 tg (received as contribution to authorized fund - for free) 2410 - 3310 - 11,200 tg (purchased, not subject to VAT) _________ 2410 - 3310 - 11,200/1.12 = 10,000 tg - COST (purchased, subject to VAT) 1420 - 3310 - 11,200*12/112 = 1,200 tg - VAT to offst (purchased, subject to VAT) _________ Purchase price: 10,000 tg Cost - 10,000/1.12 = 8,928.57 VAT to offset - 10,000*12/112 = 1,071.43 _________ Purchase Price: 112,000 tenge 10 units purchased Cost: 112,000/1.12 = 100,000 VAT in the price: 112,000*12/112 = 12,000 _________ Purchase Price (PP) = 11,200 Margin - 60% Selling price per unit = 11,200 * 1.6 = 17,920 COST: PP/1.12 = 11,200/1.12 = 10,000 VAT to Offset: PP*12/112 = 11,200*12/112 = 1,200 10,000 - cost 1,200 - VAT in the price 6,000 - margin 720 - VAT on margin 1330 - 3310 - 10,000 1420 - 3310 - 1,200 - 1330 - 10,000 - 3130 - 1,920 1420 - 1,200 - 3130 - 1,920 3130 - 1420 - 1,200 - 3130 - 720 3130 - 1030 - 720 _________ Margin - 5,000/unit Selling price per unit = 16,800 tenge 10,000 - cost 1,200 - VAT in the price 5,000 - margin 600 - VAT on margin Company purchased 1 unit of goods for 11,200 tenge, and sells it with margin 5,000 tenge. What is a new selling price of this item? ________________ 1) 100% prepayment: 1710 - 1030 - 112,000 3310 - 1710 - 112,000 1330 - 3310 - 100,000 1420 - 3310 - 12,000 ________________ 2) 50% prepayment: 1710 - 1030 - 56,000 3310 - 1710 - 56,000 1330 - 3310 - 100,000 1420 - 3310 - 12,000 3310 - 1030 - 56,000 ________________ Purchase price: 112,000 Cost = 112,000/1.12 = 100,000 VAT to offset = 112,000*12/112 = 12,000 3) Payment after receiving goods: 1330 - 3310 - 100,000 1420 - 3310 - 12,000 3310 - 1030 - 112,000 ________________ D 1420 - 500,000 C 3130 - 800,000 3130 - 1420 - 500,000 C 3130 - 300,000 3130 - 1030 - 300,000 _______________ 50 u. - 700,000 tenge 1 u. = 14,000 Cost of 1 u - 12,500 VAT in the price of 1 u - 1,500 ________________ 1420 - 500,000 3130 - 1,500,000 3130 - 1420 - 500,000 3130 - 1030 - 1,000,000 _______________ 50 u. - 700,000 tenge margin/u - 2,000 tenge 1 u. = 14,000 Cost of 1 u - 12,500 VAT in the price of 1 u - 1,500 2,000*50 u = 100,000 100,000*12% = 12,000 Selling price of all 50 u. _________ 2410 - 4150 - 100,000 1420 - 4150 - 12,000 4150 - 3160 - 18,174.03 3160 - 1030 - 1,446.34 7310 - 3050 - 933.33 3050 - 1030 - 933.33 ____________________ 50 u - 700,000 (including VAT) 700,000/50 = 14,000 (purchase price/u) cost/u = 14,000/1.12 = 12,500 tenge margin/unit = 3,000 tenge VAT on margin = 3000*12% = 360 selling price/unit = 17,360 tenge Company purchased 50 units of goods for 700,000 tenge, and going to charge 3,000 tenge/unit margin when selling it. What will be a new selling price/unit? ____ margin/unit = 50% VAT to offset/u = 14,000*12/112 = 1,500 VAT payable = 1,500*1.5 = 2,250 tenge selling price/u = 14,000*1.5 = 21,000 ______